Не на часі, або синдром відкладеного життя: як розпізнати та подолати
- Alexa
- 24 жовт. 2024 р.
- Читати 7 хв

Синдром відкладеного життя - це вже не тільки про класичне "почну нове життя з понеділка" або "от коли зароблю більше грошей, тоді...", тепер це ще про "не на часі". Якщо час від часу ви ловите себе на думках або словах із схожими конструкціями - можливо, ви страждаєте на синдром відкладеного життя. Це психологічний стан, при якому людина постійно переносить важливі рішення та зміни на майбутнє. В останні три роки, з початком війни, як не дивно у коучінговій практиці я постійно стикаюся із цим станом у клієнтів. Тому давайте розберемося трошки детальніше, що це за явище, як воно впливає на наше життя, і найголовніше - як з ним боротися.
Що таке синдром відкладеного життя?
Якщо казати мовою вікіпедії- синдром відкладеного життя – це психологічний стан, при якому людина живе не в теперішньому моменті, а постійно орієнтується на майбутнє, відкладаючи реалізацію своїх бажань, планів та мрій. Якщо казати людською мовою - то це як своєрідна форма прокрастинації, яка стосується не просто окремих завдань, а вашого життя в цілому.
Це як чекати неділі, щоб одягнути найкрасивіший одяг, а неділя все не наступає і не наступає.
Синдром відкладеного життя – це коли ми робимо так само, але з нашими мріями, радощами та важливими справами в житті. Це ніби ми ставимо наше щастя на "потім":
Як розпізнати синдром відкладеного життя?
Я не терапевт і не лікар - я коуч - і не ставлю діагнозів. І синдром відкладеного життя це не діагноз і не вирок, це стан. А станом можна управляти. Тому пропоную вам до озброєння ключові рази та ознаки що можуть сигналізувати про цей стан, бо знаєте, перший крок до того щоб перемогти цей стан - це усвідомлення того що ви в нього потрапили. Тож ...
Характерні фрази по яким можна віпзнати синдром
🗯 Пройду ще одні курси (отримаю диплом) і тоді почну практикувати (шукати роботу).
🗯 От схудну, тоді почну носити гарний одяг. 🗯 Це не на часі, спочатку перемога- потім життя.
🗯 Як це я буду їздити у відпустку, поки таке в країні коїться.
🗯 От коли реально втомлюся, тоді буду відпочивати.
🗯 Спочатку діти виростуть, потім буду займатися собою.
🗯 Ось коли зароблю більше грошей, тоді почну подорожувати.
🗯 От коли зовсім вивозити не буду- тоді піду до терапевта
🗯 Зараз не найкращий час для змін
🗯 От діти підростуть, тоді вже подумаю про себе"
Як ще можна впізнати цей стан в себе, або оточуючих
Синдром відкладеного життя можна впізнати по таким проявам як постійне очікування "ідеального моменту", страх прийняття рішень та взяття відповідальності за своє життя, схильність до надмірного планування (при відсутності дій, труднощі з постановкою конкретних та вимірювальних цілей, і найголовніше - відсутність дій у напрямку своїх цілей, задач та мрій.
Звідки береться синдром відкладеного життя. Причини та фактори.
Коли ти прискіпливо та з перфекціонізмом ставишся до всіх своїх дій та проектів, коли твоя самооцінка тільки мріє взтетіти вище плінтусу, коли в тебе був травматичний досвід минулих невчач, коли твоя сильна сторона підвергати критиці всі свої дії та прояви - це все внутрішні фактори що допомогають прийти в точку відкладеного життя на колись в майбутньому.
Але є і зовнішні фактори. Це звісно виховання в сімʼї із схожими патренами поведінки, коли батьки казали щоть типу "Подарунок на День Народження переноситься на майбутній рік" (це доречі слова мого батька) і я згалада це щойно поки писала статтю. Також до зовнішніх факторів ми відносимо все де є соціальні стериотипи та очікування, або простіше кажучі "А що люди скажуть". Коли оточення тисне, обмежує і не дає розвиватися "Який тобі Гарвард, це дорого і в тебе не вийде". І звісно нестабільна ситуація в країні.
Саме зовнішній фактор повномасштабного вторгнення на територію України, страшна війна що застала Українців зненацька - стала найбільшим фактором виникнення массового синдрому відкладеного життя. Це починалося як вимушена дія, яка допомагала вижити і прийняти прості але життево важливі рішення. Але поступово перетворилося на паттерн, що заважає нам всім рости і реалізовувати свій потенціал.
Як синдром відкладеного життя впливає на нас?
Постійно відкладати своє щастя та життя на потім – це як замість того щоб по приїзду в аеропорт полетіти на мальдіви вю відпуству протвести в залі очікування. Це не просто погана звичка, це серйозний стан, який потребує уваги та допомоги, як хронічний біль у спині – сам він не мине, а лише посилиться. наслідки можуть наздоганяти в самих різних сферах - в карʼєрі та сімʼї, в комунікаціях та здоровʼї і як слідсто впливати на загальне задоволення життям. Це не тест, але читаючи перелік проявів - спробуйте малювати на папері рисочку на пункти що відгукуються.
📍 Емоції та настрій
Ви ніби живете з постійним тягарем на душі
Часто думаєте "я міг би, але..."
Прокидаєтесь з відчуттям "день схожий на попередній"
Важко радіти навіть хорошим подіям
Постійно картаєте себе за те, чого не зробили
Страшно та стидно розповідати соціуму якщо у вашому житі щось класне (подорожі, покупки, події)
📍 При спілкуванні з людьми
Все частіше хочеться побути наодинці
Відмовляєтесь від зустрічей "бо не в настрої"
Старі друзі потроху зникають
Важко знайомитись з новими людьми
Відчуваєте, що не про що розповісти іншим
📍 Робота
Ходите на роботу "як на каторгу"
Боїтесь змінити щось, навіть якщо дуже хочеться
Відчуваєте, що застрягли
Дивитесь як інші ростуть, а ви стоїте на місці
Постійно втомлені і без ентузіазму
Відчуваєте що вас не помічають чи не цінують
📍 Здоров'я
Погано спите
Частіше хворієте
Постійно відчуваєте втому
То немає апетиту, то заїдаєте стрес
На спорт не вистачає сил (або горошей, або компанії, тощо)
⚠️ Важливо розуміти що синдром відкладеного життя : це не "поганий настрій" чи "лінь" – це стан , який сам не зникне! Але ви можете його подалати, тоді коли приймете рішення що хочете жити іншим життям.
Як подолати синдром відкладеного життя?

Переходимо до найцікавішої частини. Як управляти , а точніше як подолати цей стан своїми силами. Цей мануал дій я сформувала на колись своєму досвіді, деякі пунки додалися в процесі роботи з коїми клієнтами, з якими ми працювали над цими станами зокрема.
Крок 1. Усвідомлення проблеми.
Я зазначила цей пункт декілька разів в самій статті, і я не боюся повторюватися. Це справді той крок без якого неможливо обійтися. Це база.
Тож якщо кам відгукнулися формули фраз що сингналізують про синдром відкладеного життя, якщо ви намалювали на листочку більш ніж 5 засічок із попередньої частини - щож, можливо ви готові зустрітися з фактом що ви потрапили в цю ловушку мозку під назвою синдром відкладеного життя.
З чого, зазвичай, я рекомендую починати роботу з цим станом
Почніть вести щоденник.
Фіксуйте там свої думки, бажання та відкладенні рішення. Це допомагає розвивати усвідомленість на рівні думок, дій, почуттів. Бонусом ви почнете чути себе голосніше і розуміти краще. Почніть з терміну в тиждень.
Фіксуйте свої страхи.
Коли ви звикнене вести щоденник почніть додавати туди совї страхи щодо не прийнятих рішень або дій. Не зробив (дію) тому що (причина). Не сваріть себе за те що у вас є страхи це нормально. Спробуйте відноситись до цього як до факту що стався, і до інформації що допоможе зробити справді квантовий скачок. Продовжуйте це робити ще тиждень або два. Спирайтеся на свої внутрішні відчуття та випрацювання звички.
Крок 2. Практичні кроки
Це дуже важливий крок. Це час коли ви вчите свій мозок працювати трошки інакше. Вчите себе діяти по новому. Щоб не боятися великих задач - починайте з малого. Ставте дуже конкретн і (та не складні) задачі, з конкретиними термінами. Вчіться дефрагментувати цілі- беріть велику задачу і розписуйте її на самі дрібні підпункти - такі які вам буде легко і просто виконати, поставити галочку , похватити себе і піти далі. Ви і помітите не встигните як те що здовалося непідйомним - вже давно зроблене і вивільнило час та енергію на нові класні ідеї та самореалізацію. І найголовніше - святкуте перемоги, хваліть себе коли задача виконана.
➡️ Починайте з малого ➡️ Встановлюйте конкретні терміни ➡️ Розбивайте великі цілі на маленькі кроки ➡️ Святкуйте маленькі перемоги
Крок 3. Робота зі страхами
Працювати зі страхами страшно і не зрозуміло? Не бійтеся, я з вами, а зі мною проста послідовність дій. Це як в дитинстві коли вночі теба було по темному поридору добігти до кухні та швидко увімкнути світло. Тільки коли лампочка загорілася зрозуміло що боятися не було чого, і в темряві живуть тільки ті монстри яких ми самі туди підселили.
Тож беремо чистий листок паперу та ручку, iPad applePencil, відкриваємо Notes або Google Sheets - інструмент не важливий - важливо щоб ви обирали для роботи той який вам зручніше. Не забудьте обрати або створити момент в який вам ніхто не буде заважати та відволікати. Це важливі 30-40 хвилин для вашого життя.
Робимо 4 стовпчиків із заголовками
Бажання і вписуємо туди те що ми хочемо але відкладаємо, це може бути мрія ціль бажана дія
Страх - впищіть сюди те що важ жахає або страшить при думці про цю дію. Чого ви боїтеся. Що найстрашніше може статися?
План Б. Що я можу зробити щоб цього не сталося? Це простір для плану того щоб обійти деякі блокери до того як вони виниклуть. Вуаля у вас є план як запобігти деяким страхам. І вже не так страшно.
План В. Що я буду робити якщо це станеться? Створіть план і розіміння дій якщо страх здійсниться. Коли ви знатимите як діяти - то ефект невідомості що жахає найбільше всього - зникає.
➡️ чого я хочу ➡️ що мене зупиняє ➡️ що я можу зробити щоб цього не сталося ➡️ що я буду робити якщо це станеться ➡️ тепер у вас меньше простору для страхів і більше простору для реальних дій.
Крок 4. Планування та дії
Тепер, коли ви виконали перщі три кроки - у вас вже більше простору для дій, більше спокою і впевненості, більше впевненості у собі і завтрашньому дні. Тепер ви вже управляєте вашими страхами, а не вони вами.
Тож коли ви на вірному шляху продовжуйте рухатись заданим курсом.
✅Складіть план дій на найближчий місяць.
Спирайтеся на те чого ви хочете коли ставите цілі.
✅Встановіть конкретні, досяжні цілі.
Скористуйтеся відомою технікою SMART для цього якщо необхідно
✅Знайдіть партнера для підзвітності. Підтримуюче оточення додає нам сил та мотивації. Якщо наразі у вас в оточенні немає такої людини спробуте її знайти або найняти коуча.
✅Регулярно переглядайте свій рух по плану та досягнення.
Рефлексуйте та аналізуйте, відчічайте свої точки росту.
Усвідомлення проблеми та поступові кроки до її вирішення допоможуть повернутися до повноцінного життя "тут і зараз". Найкращий час для змін – це сьогодні. Не чекайте ідеального моменту, створюйте його самі.
Якщо ви впізнали себе в описаних симптомах, не зволікайте з першим кроком до змін. Почніть з маленької дії вже сьогодні – запишіть свої цілі, найміть коуча або поділіться своїми переживаннями з близькою людиною.
Все вам від силу і все у ваших руках.
Comments